Yje sportive që u bënë kampionë gjatë viteve të adoleshencës

Përmbajtje:

Anonim

Vitet tona të adoleshencës janë shpesh të mbushura me stres dhe ankth - lufta me shkollën e mesme, ndryshimet hormonale dhe dërrmimet gjithëpërfshirëse, por për disa adoleshentë, veçanërisht këto vite formimi mund të jenë veçanërisht të presionuara. Ndërsa shumica prej nesh janë thjesht të zënë me menaxhimin e detyrave të shtëpisë, disa adoleshentë janë këtu duke fituar medalje dhe gara në nivelet më të larta për aftësitë e tyre sportive. Imagjinoni të mos keni mbaruar ende shkollën e mesme dhe të keni fituar një medalje olimpike? Mjaft mbresëlënëse.

Për Lojërat Olimpike, nuk ka moshë minimale universale për pjesëmarrësit e përcaktuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, por sportet individuale kanë kufijtë e tyre të pranueshmërisë. Gjimnastët, për shembull, duhet të jenë të paktën 16 vjeç për të konkurruar në Lojëra.

Ndërsa adoleshentja britanike Emma Raducanu fiton US Open, duke u bërë gruaja e parë britanike që fiton një Grand Slam tenisi që nga viti 1977, le t'i hedhim një vështrim disa kampionëve të rinj sportivë të ngjashëm. kanë arritur nivelin më të lartë të fushave të tyre gjatë viteve të adoleshencës.

8 Simone Biles

Gjimnastja ikonë amerikane Simone Biles, 24, është gjimnastja më e dekoruar e të gjitha kohërave - me një mori medaljesh dhe trofesh në emër të saj. Pasi filloi gjimnastikën në moshën gjashtëvjeçare, Simone vazhdoi të bëhej profesionist vetëm në moshën katërmbëdhjetë vjeç. Në Lojërat Olimpike Verore në Rio De Zhaneiro në vitin 2016, Biles fitoi medaljen e saj të parë të artë kur ishte vetëm nëntëmbëdhjetë vjeç - e para nga gjashtë medaljet që ajo ka fituar gjatë karrierës së saj olimpike. Suksesi i superyllit të vogël vazhdon të rritet.

7 Emma Raducanu

Ylli britanik i tenisit Emma Raducanu bëri histori javën e kaluar me fitoren e saj në US Open, duke marrë në shtëpi trofeun e fundit për femra dhe duke u bërë kualifikuesja e parë që e bën këtë. Natyra modeste e Emës dhe aftësia për t'u rikthyer duke luftuar pas një kohe të vështirë në Wimbledon këtë vit, kanë fituar legjionet e saj të fansave. Në moshën vetëm tetëmbëdhjetëvjeçare, pjekuria që ajo ka treguar është shumë përtej viteve të saj.

6 Julia Lipnitskaya

Yuliya_Lipnitskaya_at_the_Skate_Canada_2013_21

Iceskater Yulia Lipnitskaya erdhi në vëmendjen mbarëbotërore për performancat e saj të jashtëzakonshme në Lojërat Olimpike Dimërore 2014, duke ofruar një performancë të paharrueshme në muzikën e Listës Schindler dhe duke kontribuar në medaljen e artë të ekipit rus fitojnë. Ajo ka nderin të jetë patinatorja më e re që ka fituar ndonjëherë një medalje të artë në Lojërat Olimpike, vetëm 15 vjeç e 249 ditë. Yulia, 23, u tërhoq nga sporti profesional në 2017 pas një viti të shkurtër por jashtëzakonisht të suksesshëm.

5 Laurie Hernandez

Gjimnastja amerikane Laurie, 21, bëri debutimin e saj ndërkombëtar në Rio për Lojërat Olimpike 2016. Suksesi ishte shkruar në kartat për Hernandez - ajo fitoi dy medalje olimpike gjatë lojërave, duke shënuar medalje të artë në garën ekipore dhe argjend në traun e ekuilibrit. Laurie ishte vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç. Që nga konkurrimi, ajo ka vazhduar të marrë pjesë në Dancing with the Stars dhe ka demonstruar talent të konsiderueshëm - duke fituar vendin e parë!

4 Sky Brown

Skateboardisti britaniko-japonez Sky Brown, 13, është aktualisht atletja më e re në botë e sponsorizuar nga Nike, dhe këtë vit në Lojërat Olimpike të Tokios fitoi medaljen e bronztë në parkun e grave skateboarding. Duke qenë vetëm 13 vjeç e 28 ditë, ajo u bë edhe medalistja olimpike më e re ndonjëherë për Britaninë e Madhe. Suksesi i saj ka çuar në një mori marrëveshjesh sponsorizimi dhe vëmendje për rininë e saj ekstreme. Sky filloi të bënte skateboard në vetëm tre vjeç, duke mësuar nga babai i saj dhe videot në YouTube. Wow!

3 Sunisa 'Suni' Lee

Suni Lee është vetëm tetëmbëdhjetë vjeç, dhe megjithatë ajo tashmë është bërë një emër i njohur për shkak të performancës së saj mahnitëse në Lojërat Olimpike të këtij viti në Tokio. Ajo u bë amerikanja e parë aziatike që fitoi medaljen e artë në garën gjithëpërfshirëse dhe tashmë është një nga gjimnastet më të dekoruara amerikane të të gjitha kohërave. Jeta e Sunit ka pësuar një ndryshim masiv që nga fitoret e saj, pasi u rrit pasi shoqja e skuadrës Simone Biles u detyrua të tërhiqej nga eventi gjithëpërfshirës.

2 Katie Ledecky

Amerikanja Katie Ledecky konsiderohet tani si një nga notarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, duke krijuar një koleksion mbresëlënës prej 7 medaljesh të arta dhe 15 medalje të kampionatit botëror, dhe duke mbajtur një roll thirrje për kohën e rekordeve botërore. Në vitin 2012 në Lojërat Olimpike të Londrës, Katie ishte fituesja surprizë e 800 metrave stil i lirë - dhe mahniti botën. Katie ishte vetëm pesëmbëdhjetë vjeç në atë kohë! Tani 24 vjeç, Ledecky vazhdon të konkurrojë në nivelin më të lartë dhe këtë vit shtoi numrin e saj të medaljeve me 2 medalje të tjera të arta.

1 Momiji Nishiya

Momiji Nishiya kohët e fundit u bë kampionia e parë e femrave në skateboarding në rrugë në Lojërat Olimpike të Tokios, duke zënë vendin e parë në terren. Ylli japonez, tani katërmbëdhjetë vjeç, ishte vetëm trembëdhjetë vjeç kur fitoi me sukses medaljen e artë për performancën e saj në garën e rrugës për femra, dhe tani mban rekordin për medaljen e tretë më të re të artë ndonjëherë dhe është medalistja më e re e artë që ka ardhur ndonjëherë nga vendi i saj.. Fëmija ka potencial!